ČESKY

Jak sladit barvy v interiéru

Zase stojíte v OBI před všemi těmi barevnými vzorky a říkáte si, tak kterou… Loni jste chtěla vymalovat tou úžasnou oranžovou. Nakonec vám to manžel rozmluvil. Jak by taková barva vypadala u vás doma? Po kolikáté už takhle přemýšlíte? Jak sladit barvy v interiéru?

No, nakonec jste zvolila nudnou béžovou, protože jste se nechtěla dohadovat s manželem o přesném odstínu té oranžové. A béžová neurazí. Jenže po roce už vás opravdu nudí (ta barva, ne manžel) a vy víte, že to chce něco extra.

Jenže jak sladit barvy v interiéru?

/// V tomto článku jsou použité affiliate odkazy, to znamená, že pokud přes takový odkaz nakoupíte, získám drobnou finanční odměnu. Nemusíte mít žádné obavy, pro vás jako nakupujícího se vůbec nic nemění.

Pokud chcete bydlet v domácnosti, která je skutečně barevně sladěná, a také zjistit jaká barva se hodí k béžové čtěte dál.

Proč je kombinace barev v interiéru tak důležitá?

Barvy nás obklopují úplně všude. Některé barevné kombinace nás uklidňují, některé povzbuzují, některé na nás působí vysloveně agresivně.

Domov by měl být místem, kde se zklidníte po hektickém dni a zároveň načerpáte ztracenou energii.

Barvy v interiéru a jejich kombinace vás v tomto podpoří (a nebo taky ne).

Jak začít?

Nemám ráda otázky typu, jakou barvou mám vymalovat ložnici, nebo jakou barvu vybrat do obýváku. Navíc bez fotografie místnosti. Protože jen často popisujete danou místnost.

Otázka nevychází z úvahy, co máte ráda a jaké jsou vaše potřeby, ale z popisu stavu. Navíc jen té jedné místnosti.

“ Dobrý den, řeším barvu sedačky do obýváku. podlaha dřevěná buk, výmalba hodně světlá béžová a krb cihlově oranžový, závěsy světlé jednobarevné – slonová kost, nábytek černý “

Pro vytvoření opravdu pohodového domova, vždy přemýšlejte o celku.

O tom jak je celá vaše domácnost tvořená. Vše souvisí se vším. Ne jedna místnost béžová, druhá oranžová a třetí světle modrá. Barvy by na sebe měly přirozeně navazovat.

Proto máme tolik rádi fotografie interiérů v časopisech a na internetu. Protože fotografie, které dokumentují nový „dokonalý“ byt na sebe barevně a stylově navazují.

Možná si říkáte, že sjednocená barevnost má význam pouze u otevřených prostor. Ne tak docela. Ve vašem domově se během dne pohybujete a různobarevné místnosti strhávají vaší pozornost. V takové domácnosti rozhodně neprožíváte uklidňující estetický zážitek.

Chcete se přesvědčit, jak je na tom váš domov?

Představte si, že každou místnost vašeho domova vyfotografujete. Nebo si to nepředstavujte a rovnou to udělejte.

Když se podíváte na tyto fotografie, máte pocit, že jsou ze stejného domu/ bytu?

Jestli jste právě zjistila, že celou dobu žijete v chaosu, tak nezoufejte a

Vytvořte si váš osobní barevný koncept pro váš domov.

Získáte tak:

 • sjednocený vzhled celé vaší domácnosti
 • předem dané barevné řešení, takže se nebudete muset rozhodovat na poslední chvíli (a často ve stresu)
 • sebedůvěru při rozhodování v obchodě, protože již budete vědět, že toto řešení funguje (takže se nebudete ptát kamarádek na Facebooku na jejich názor)

Jak sladit barvy v interiéru?

1. Začněte s tím co máte

Když začnete přemýšlet jak sladit barvy v interiéru, tak začněte s tím co už doma máte. S některými prvky v domácnosti totiž nehnete. Pokud se tedy nepustíte do rekonstrukce z gruntu:)

Udělejte si důkladnou inventuru.

Podlahy, obklady. dlaždice, velké kusy nábytku, kuchyňská linka. Ideálně vše vyfotografujte a vytiskněte. Teď bude potřeba určit podtón těchto prvků. Přimhuřte oči a soustřeďte se. Jedná se o barvy se studeným (zelená, modrá, fialová) či teplým (červená, oranžová, žlutá) podtónem? Která barevnost převládá?

Nyní máte dvě možnosti, buď se rozhodnete, že budete v této barevnosti pokračovat, tedy máte většinu prvků se studeným podtónem, tak budete další barvy vybírat také ze studené škály. Nebo naopak budete vybírat ze škály teplých barev, a tak barevnost doplníte. Váš interiér tak nebude ani moc chladný ani moc teplý.

2. Barevné schéma

Než se vrhnete na listování časopisy či brouzdáním po internetu chvilku se zamyslete.

 • Která je vaše oblíbená barva?
 • Jaká je oblíbená barva vašeho manžela?
 • Máte na nějakou barvu společné vzpomínky?

Až po té, co naleznete barvu, kterou máte oba rádi, začněte hledat další inspiraci.

Když totiž přeskočíte tento bod, snadno se dostanete do pasti, kdy najdete skvělou barevnou inspiraci, která se vám bude líbit, ale nebudete ji milovat.

Barevnou inspiraci můžete najít kdekoli v přírodě, v architektuře, zkrátka všude.

Až po té, se rozhodněte, jakou formu kombinací barev zvolíte.

jak sladit barvy - barevny kruh

BAREVNÉ VZTAHY

aneb která barva se hodí k béžové

Skvělý nástroj, který vám s výběrem barev pomůže je Adobe barevný kruh

Analogické – barvy vedle sebe

Odstíny, které se hodí k béžové, když zvolíte analogické barevné schéma:

jak sladit barvy analogické schéma

Na barevném kruhu se tyto barvy nachází vedle sebe.

Monochromatické barevné schéma – tón v tónu

jak sladit schéma monochromatické

Barevné schéma vychází z jediného odstínu a používá jen variací vzniklých změnou sytosti a jasu, doplněné o černou a bílou. 

Tedy odstíny jedné barvy od nejsvětlejší k nejtmavší, např. u modrozelené od téměř bílé přes tyrkysovou až po sytou barvu moře.

Doplňkové barevné schéma – barvy proti sobě

jak sladit barvy - doplňkové schéma

Doplňkové barvy jsou barvy na barevném kruhu stojící proti sobě. Například modrá a oranžová, žlutá a fialová, červená a zelená. Rozhodně pro vás, pokud máte ráda barvy a nebojíte se je použít.

S tímto schématem můžete vytvořit, ale i méně „křiklavé varianty“.

Harmonické barevné schéma

jak sladit barvy - harmonické schéma

Moc nevím proč je toto schéma označováno za harmonické, asi proto, že jsou barvy rovnoměrně rozložené na třetinách barevného kruhu (po 120 stupních).

Tato schémata jsou „vibrující“, plná energie a poskytují velký prostor pro vytváření kontrastů, zvýraznění a vyvážení teplých a studených barev.

3. Zvolte vaši neutrální barvu

 • Bílá

Kolik odstínů má bílá? Nepočítaně. A vy si jednu musíte vybrat:) Volte buď s podtónem ve studeném či teplém odstínu. Podle toho jak jste se rozhodli v kroku 1.

Podívejte se na odstíny bílé od Dulux

bílé odstíny - dulux
 • Neutrální odstín

odstín barvy, kterou budete používat jako spojnici ve vaší domácnosti. Ideální v otevřených prostorech, chodbách, šatnách či koupelně atd. Neutrální odstín může být studený (od chladné bílé přes šedou až po černou) nebo teplý (od teplé bílé přes okrové odstíny až po hnědou)

4. Zvolte vaši základní výraznou barvu

Pro vaše barevné schéma vyberte jednu barvu, která bude nejvýraznější. Buďto se bude jednat o barvu nejtmavší, či barvu v nejsytějším odstínu. Pravděpodobně půjde o variantu vaší nejoblíbenější barvy.

Když si nejste jistí či máte strach, že byste s tímto odstínem mohli šlápnout vedle, podívejte se pro inspiraci na barevnou škálu odstínů „Fundamentally Neutrals“ firmy SherwinWilliams. S těmito i velmi výraznými odstíny neuděláte chybu.

5. Druhá barva

Pro monochromatické či doplňkové barevné schéma zvolte druhou barvu světlejšího odstínu než je vaše vybraná výrazná barva. Pokud tvoříte analogické barevné schéma zvolte barvu, která je na barevném kruhu vedle vaší vybrané barvy.

6. Doplňková barva

Tato barva bude ve vaší domácnosti použita střídmě, k vytvoření překvapivého barevného efektu.

 • monochromatické barevné schéma – zvolte o odstín tmavší či světlejší barvu než je vaše základní výrazná barva.
 • analogické barevné schéma – zvolte buď barvu světlejší než je vaše vybraná druhá barva a nebo další analogickou barvu k vaší základní výrazné barvě.
 • doplňkové barevné schéma – vyberte barvu, která je na barevném kruhu naproti vaší základní výrazné barvě či vaší druhé barvě
 • také můžete doplňkovou barvu barvu zvolit jako kontrastní barvu k vaší neutrální barvě.

7. Počítejte do pěti

Ideální barevné schéma pro vaši domácnost by mělo mít 3-5 barevných odstínů. Jeden odstín bílé, jeden neutrální odstín a 3 barvy. Pokud chcete do vaší domácnosti přidat barev více, volte tmavší či světlejší verze již zvolených odstínů.

Tak si vytvoříte domov se sjednoceným barevným schématem.

(Tento článek byl inspirován původním článkem v angličtině od Jackie ze School of decorating, kterou obdivuji. Odkaz naleznete zde.)

Víte již, jak sladit barvy v interiéru? Chcete teď vymalovat celou domácnost?

Mějte se krásně a bydlete hezky,

PS: Stále tápete, nevíte kudy kam? Objednejte si u mě návrh interiéru 

Leave a Reply